Zamek w Ząbkowicach

Zamek w Ząbkowicach od setek lat stanowi ważny punkt na mapie Kotliny Kłodzkiej. Poznaj zachowane ruiny niegdysiejszej budowli obronnej, która niejedną bitwę przeżyła.

Historia Zamku w Ząbkowicach

Chociaż Zamek w Ząbkowicach Śląskich wzniesiony został w 1522-1532 roku, jego historia sięga 1321 roku.
Pierwsze dane dotyczą warowni w Ząbkowicach. Rok 1335 przyniósł atak ze strony czeskiej, a w następnym roku Bolko II, książę ziębicki zastawił Zamek dynastii Luksemburgów, który ostatecznie został sprzedany. W następnych latach doszło do zniszczenia, a następnie modernizacji i odbudowy zamku. Karol I Podiebradowicz jako książę ziębicki w latach 1522-1532 zmodernizował zamek w stylu renesansowym. Za architekturę obiektu, który cechował się systemem obronnym, odpowiadał Czech – Benedykt Rejt. Modernizacja zamku zakończyła się z powodu dwóch czynników: śmierci architekta oraz stale pogłębiających się problemów finansowych czeskiej dynastii. W wyniku wojny trzydziestoletniej w XVII wieku zamek w Ząbkowicach uległ znacznemu uszkodzeniu. Na początku następnego wieku odbudowę rozpoczął książe H. J. Auersperg, który jej nie dokończył. Na skutek ciągłych bitew i zniszczeń zamek został porzucony w roku 1728, a w 1784 został zdewastowany pożarem. Pomiędzy I a II wojną światową zamek służył jako muzeum i schronisko.

Zamek w Ząbkowicach – architektura

Zamek składa się z czterech skrzydeł dwupiętrowych, które ustawione są w czworobok. Trójkondygnacyjne budowle fortyfikacyjne były ustawione po przekątnej co umożliwiało flankowy ostrzał w przypadku konieczności defensywy. Brak dekoracji, jedynym wyjątkiem była tarcza herbowa fundatora zamku. Po północno-wschodniej stronie murów znajdowała się pomniejsza wieżyczka. Na szczycie murów znajdowała się attyka, której okienka pełniły rolę ambrazury.

Zamek w Ząbkowicach – stan obecny

Do chwili obecnej w dobrym stanie przetrwały mury magistralne, wieża zegarowa oraz bramna. W grudniu 2013 roku zakończono II etap prac mających na celu przywrócenie kondycji zamku.  Do 2017 na skutek zabezpieczenia ruiny odzyskano jedną z bastei oraz sklepienia wieży bramnej wraz z attyką. Na ten moment jest on trwałą ruiną. Aktualnie możliwe jest zwiedzanie zamku.

Zamek w Ząbkowicach – dojazd

Znajduje się on w Ząbkowicach Śląskich, do których dojechać można drogą międzynarodową E67. Podróżni korzystający z kolei powinni kierować się w stronę rynku, a następnie w stronę ul. Armii Krajowej i po dojściu do ul. Krzywej należy skręcić w prawo

Kotlina Kłodzka – inne atrakcje

Sprawdź też inne miejsce w okolicy, które możesz zobaczyć w ciągu 1 dnia – Srebra Góra z fascynującą twierdzą!