Kotlina Kłodzka
Przepiękna kraina w Sudetach, która jest otoczona górami. Wyjątkowe krajobrazy i masa atrakcji turystycznych sprawia, że Kotlina Kłodzka przyciąga do ziemi kłodzkiej…
Czytaj więcej



Przyjedź, zobacz, zostań na dłużej...
Przepiękna kraina w Sudetach, która jest otoczona górami. Wyjątkowe krajobrazy i masa atrakcji turystycznych sprawia, że Kotlina Kłodzka przyciąga do ziemi kłodzkiej…
Czytaj więcej
Największe miasto w Kotlinie Kłodzkiej. Znajdziecie tu niesamowitą Twierdzę Kłodzka, trasy podziemnie, przepiękną starówkę, a w okolicy mnóstwo ścieżek rowerowych.
Miasto uzdrowiskowe, które znane jest od setek lat z wody leczniczej oraz parku zdrojowego, który bardzo sprzyja spokojnemu wypoczynkowi i kuracjom w okolicy…
Podziemna tunele powstałe podczas II Wojny Światowej, pełne tajemnic - może skrywają nawet złoty pociąg.
Najwyższy szczyt Masywu Śnieżnika, piękne widoki i przyjemna trasa.
Górska Twierdza, cudowne widoki i rewelacyjne ścieżki rowerowe - single tracki.
Duża budowla obronna z przełomu XVII i XVIII wieku z ciekawymi labiryntami, kazamatami.
Piękna jaskinia, pełna niesamowitych nacieków skalnych. Zdecydowanie warte miejsce odwiedzenia.
Kolejny szczyt, który warto odwiedzić. Prosta i łatwa trasa, a na górze wieża widokowa.
o Kotlinie Kłodzkiej i otrzymywać wiadomości o wydarzeniach?
NO Marcin Nowicki
Kotlina Kłodzka, czyli kraina wypełniona licznymi wzgórzami i górami przeplatającymi zabytkowe miasta z bogatą historią. W centrum tej ziemi kłodzkiej znajduje się malownicze miasto Kłodzko, w którym znajdziesz mnóstwo atrakcji, tj. Twierdza Kłodzka, trasy podziemne, Fort Owcza Góra i wiele innych atrakcji turystycznych. Zabytkowe budynki obejmują rzeźby świętych osób, most gotycki na Młynówce, klasztory i kościoły, konwikt jezuicki – obecnie znajduje się w nim muzeum ziemi kłodzkiej, itd.
Nie sposób nudzić się przy takim ogromie różnorodnych atrakcji turystycznych oraz wyrzeźbionych dzięki procesom erozji skał niezależnie od pory roku i warunków pogodowych. Jest to największy rejon miast uzdrowiskowych oraz wypoczynkowych, a w szczególności dobra lokalizacja, aby spędzić czas z rodziną i znajomymi. Każda droga z miasta Kłodzko poprowadzi do miejsc, które zapewniają rozrywkę – jazdę na nartach, zwiedzanie kopalni i tras podziemnych, zdobywanie szczytów, odkrywanie zamków. Kotlina Kłodzka oferuje również luksusowy wypoczynek w miastach uzdrowiskowych, tj. m. in. Polanica Zdrój, Kudowa Zdrój, Lądek Zdrój, Duszniki Zdrój. W miastach tych znajdują się przepiękne obiekty przyrody oraz rozrywka, atrakcje i wydarzenia kulturalne dla dzieci, dorosłych, seniorów oraz wycieczek szkolnych.
Obecnie funkcjonujących 5 uzdrowisk i 26 sanatoriów zawdzięczamy byłym właścicielom Dolnego Śląska oraz przyrodzie. Przez okolice te przepływają najbardziej znane źródła wód uzdrowiskowych, które wykorzystywane były i są do dnia dzisiejszego w celach zdrowotnych. Wielu sławionych naukowców i lekarzy udowodniło działanie regularnego korzystania z leczniczych wód kotliny kłodzkiej. Wykorzystanie tego naturalnego surowca ma wpływ głównie na regenerację organizmu oraz odzyskiwanie sił witalnych.
Do Kotliny Kłodzkiej można dojechać drogą nr 8 prowadzącą z Wrocławia lub drogą nr 46 z Nysy, drogą nr 381 z Nowej Rudy, a od strony Kudowy Zdrój przy granicy Polski z Czechami zaczyna się nasza piękna ziemia kłodzka. Dojazd do każdego z miast kotliny kłodzkiej zapewnia również PKP, Kolej Dolnośląską oraz PKS. Osobom, które lubią zwiększoną aktywność fizyczną, polecamy przyjemne trasy rowerowe, w szczególności te prowadzące przez Góry Stołowe – Pętla Duża, licząca 125km i Pętla Mała 54km. Trudniejszymi trasami rowerowymi są także te przebiegające przez Góry Sowie, Srebrną Górę, Sudety Wschodnie, Góry Orlickie, itd. Dla osób mniej aktywnych, ale chcących zażyć ruchu na rowerze znajdują się także trasy łatwe i umiarkowane.
Tereny kotliny kłodzkiej ukształtowała nie tylko matka natura, ale także zmiany zachodzące w wyniku walk toczonych od czasów średniowiecznych, po nowożytność i najbardziej destrukcyjną dla Dolnego Śląska epokę XIX wieku. Każde sąsiadujące z Kłodzkiem miasto ma swoje odrębne zabytki i łączącą je historię. Kronikalne zapiski sięgają do X wieku, kiedy to Ziemia Kłodzka była przedmiotem rywalizacji między państwem czeskim i polskim. W następnych latach granice Dolnego Śląska wzbudziły ogromne zainteresowanie również u władzy pruskiej, co doprowadziło do długoletnich wojen a w skutek tego zniszczeń.