Śnieżnik

Śnieżnik Kłodzki – najwyższy szczyt Ziemi Kłodzkiej, ale i w Sudetach Wschodnich oraz Masywie Śnieżnika na granicy polsko-czeskiej, sięgający 1423 m. n.p.m. najbardziej widoczny w polskich górach między Górami Karkonoskimi Beskidem Żywieckim.

Nazwa Śnieżnik pochodzi o długo zalegającego śniegu, który potrafi utrzymywać się aż do maja. Pojawiają się tam cenne pod względem przyrodniczym zespoły muraw wysokogórskich oraz liczne rzadkie gatunki roślin. Od 1938 roku jest to pierwszy rezerwat o powierzchni 450ha, który utworzono na nowo w 1965 roku jako rezerwat „Śnieżnik Kłodzki” mierzący 192,93ha.

Jak wejść na Śnieżnik

Na szczyt prowadzą cztery główne trasy

  • szlak z Czarnej Góry to prawdopodobnie najpiękniejsza trasa prowadząca na szczyt, której ścieżki nie są trudne do przejścia i jest to najlepsza trasa na rodzinne wycieczki z dziećmi
  • najpopularniejszym szlakiem jest ten prowadzący z Międzygórza, którym w czasach historycznych przechadzała się królewna Marianna Orańska ze swoim ojcem, królem holenderskim
  • najłatwiejszą trasą, ale najmniej ciekawą jest droga czarnym szlakiem rowerowym z Janowej Góry
  • najkrótszym szlakiem prowadzącym na Śnieżnik jest ten zaczynający się z Kletna, przy Jaskini Niedźwiedzia
  • najmniej popularny szlak, dużo biedniejszy o ciekawe miejsca, prowadzi z wioski Kamienica

Historia

Pierwsze zanotowane wejście miało miejsce 9 sierpnia 1765 roku, a dokonali tego książęta Henryk Pruski oraz Wilhelm i Fryderyk Brunszwiccy. Historia góry sięga jednak do 1325 roku, kiedy to na szczycie ustanowiono granicę trzech historycznych krain; hrabstwa kłodzkiego, Czech i Moraw. Znaczna ilość odwiedzających pojawiła się po wybudowaniu  hali nieopodal Śnieżnika oraz dojazd do hali. W 1838 roku większa część Śnieżnika należała do księżnej Marianny Orańskiej, która wraz z ojcem pokonała szczyt góry. W późniejszych latach na zlecenie księżnej na hali powstało w szwajcarskim stylu obecnie działające schronisko, które wówczas prowadzone było przez Szwajcara oraz kolejne szlaki turystyczne. W latach ’80 schronisko przeszło w ręce Zbigniewa Fastnacht’a, który udoskonalił obiekt głównie o prąd. Właścicielem schroniska jest obecnie syn pana Zbigniewa, Jacek.

W roku 1895 Kłodzkie Towarzystwo Górskie (GGV) zdecydowało się na budowę 33,5 metrowej kamiennej wieży, której budowa została ukończona w 1899 roku. Wieża została zaprojektowana przez wrocławskiego architekta Felixa Henry’ego oraz wzniesiona przez budowniczego Emila Giessera i symbolizować miała przyjaźń i braterstwo między państwem Niemieckim oraz Austro-Węgrami. Po wojnie wieża została zniszczona i zdewastowana, a 11 października 1973 roku wysadzona w powietrze. Dzisiaj prowadzone są realizacje projektu budowlanego odbudowania wieży w nowoczesnym stylu.

Podejście na szczyt

Od schroniska prowadzi szlak na sam szczyt i w najbliższym czasie nowo wzniesioną wieżę szlak, którym spokojnym spacerkiem dojdziemy w 30-40 minut. Ważne abyśmy trzymali się szlaku ze względu na szacunek do rezerwatu przyrody. Przy przejrzystej pogodzie widoki ze Śnieżnika są wprost przecudowne.

Jesienią zwykle widoczność jest słabsza, na szczycie leży już śnieg, a wiatry są porywiste. Z tego względu na wyjście w góry zawsze warto zabrać ze sobą ciepłe ubrania i latarki.

Patrząc na zachód możemy dostrzec Kotlinę Kłodzką oraz Góry Bystrzyckie i Górę Orlicką. W kierunku północnym zobaczyć można Czarną Górę, z której możemy rozpocząć nasze wnoszenie się na szczyt Śnieżnika. Nieco dalej znajduje się Ślęże, wody zbiornika Otmuchowskiego w kierunku miasta Nysa.