Jaskinia Niedźwiedzia

Okryj najdłuższą w Sudetach Jaskinię Niedźwiedzia zamieszkującą niegdyś przez prehistoryczne zwierzęta. Zwiedzając tunele, przechadzaj się wąskimi ścieżkami pod skalnymi naciekami wewnątrz jaskini wśród żyjących tam nietoperzy.

Otwór jaskini i wejście znajduje się na wysokości 800m n.p.m., w pobliżu wsi Kletno i kopalni Uranu, skąd po zwiedzeniu jaskini można udać się na szczyt Śnieżnika. Ogólna długość korytarzy to około 4,5km, jednak część przeznaczona na zwiedzanie jest krótsza i zajmuje 45 minut. Wysokość otworów nad dnem doliny sięga do 15m, a głębokość sięga 3 piętra w dół. W jaskini panuje stała temperatura 6°C i wilgotność powietrza 100%, dlatego warto przed wejściem zaopatrzyć się w ciepłe ciuchy, aby nie zmarznąć!

Jak Dojechać do Jaskini Niedźwiedzia

Chcąc dojechać do jaskini kierujemy się w stronę Lądka Zdrój, Stronie i Czarnej Góry do Kletna, gdzie samochód możemy zostawić na parkingu przy kopalni Uranu. Dojście do jaskini pod niewielką górkę trwa do około 10 minut.

Ciekawe miejsca w pobliżu

  • jaskinia niedźwiedzia
  • kopalnia Uranu
  • Śnieżnik

Historia

Jaskinia Niedźwiedzia odkryta została przez Bystrzyckie Zakłady Kamienia Budowlanego podczas eksploatacji kamieniołomu marmuru dnia 14 października 1996 roku. Po otwarciu dwumetrowego otworu o soczewkowym kształcie w jaskini znaleziono dużą ilość szczątków. Jaskinia przypominała zbiorowy grób lub składowanie zwłok. Po pierwszym fachowym rozeznaniu oszacowano łączną długość korytarzy na około 200 metrów, a znalezione kości okazały się być szczątkami prehistorycznych ssaków. Jaskinię przekazano do dalszych badań naukowych. Wówczas badacze z Geograficznego Uniwersytetu Wrocławskiego zdecydowali przekopać korytarze prowadzące do dalszych ciągów jaskini.

W latach 1968-1969 odkryto kolejne sale podziemne oraz korytarze wodne, a w 2011 roku w Korytarzu Kryształowym odkryto nowe partie jaskini, Gang Zdzicha. Rok później, po przedostaniu się przez skrajnie trudny zacisk Gilotyna, odnaleziono ogromną salę o długości około 115m, szerokości i wysokości około 30m, nazwano ją Salą Mastodonta. W sali tej zobaczyć możemy przeróżne formy stalaktytów, stalagmitów, stalagnatów oraz żyrandoli, kopuł, Kaskada i draperie. W roku 2012 okryto również dalsze części o długości przekraczającej 1km. Do tej pory jaskinia poddawana jest eksploracji w stronę Śnieżnika Kłodzkiego po Republikę Czeską i Dolinę Morawy.

Prehistoryczni mieszkańcy jaskini

W latach 1967-1970 przeprowadzono badania dotyczące kopalnianych szczątek zwierzęcych badając 10-15cm namuliska znajdujące się w jaskini. W skutek analizy okryto, że jaskinie zamieszkiwały takie zwięrzęta jak niedźwiedź jaskiniowy, lew jaskiniowy, wilk szat, hiena jaskiniowa, lis, kuna i liczne mniejsze ssaki.

Trzy godziny ekstremalnej trasy pod ziemią

Jaskinia Niedźwiedzia jako jedyna w Polsce oferuje ekstremalną przygodę śladami odkrywców. Osoby rządne przygód mogą wcielić się w rolę grotołaza pod opieką członków Sekcji Speleologicznej „Niedźwiedzie” z Kletna, którzy zapewniają kombinezony, kaski i oświetlenie. Tak przygotowani zwiedzający mogą zejść w szczeliny Starych Dolnych Partii Jaskini Niedźwiedziej. Prawdopodobnie największa atrakcja w Kotlinie Kłodzkiej dla osób lubiących wyzwania.